شماره تماس داخلی جهت ارتباط با واحد کتابخانه  
داخلی122
 
  کتابخانه  
معرفی واحد کتابخانه دبیرستان فرزانگان 2

كتابخانه بخش عمده اي از سرمايه علمي و معنوي  در هر توسعه آموزش عالي است .

 حفظ و ارتقاي ارزش آن به سرمايه گذاري منظم و مداوم بستگي دارد. بايد در نظر داشت ارزشمندترين ميراث جوامع ، چكيدة تجربه و تفكر بشر در طول تاريخ, كتاب و كتابخانه ها هستند. اين گنجينة فرهنگي از جوامع ابتدايي تا عصر پيشرفته كنوني رسالتي مهم برعهده دارد. اين رسالت تاريخي همان گردآوري و انتقال دانش بشر به نسلهاي بعد از خود مي باشد. حضرت علي (ع) فرموده اندكه: كتاب غذاي روح بشر است.

 نقش ارزنده و فرهنگي كتابخانه این است كه پايگاه موثري جهت اشاعه و گسترش فرهنگ و بالا بردن دانش بشریت باشد واین امر از طريق تحقيق و پژوهش امکان پذیر است.

كتابخانه همچون انسان از خصيصه حيات، بالندگي و پويايي برخوردار است بدون بهره گيري از اصل هدايت و راهنمايي مانند  جزيره اي متروك و ناشناخته در اقيانوس بزرگ دانش و معارف بشري خواهد بود.

براي جلوگيري از چنين تبديل وضعيتي بايد راهنمايان كتابخانه ها يعني كتابداران با توجه به جامعه مخاطب خود و با در نظر گرفتن  قابليت ها و امكانات كتابخانه اي ، هدايت و راهنمايي مراجعان را نیزبه عهده گيرند.

با توجه به این مهم كتابخانه فرزانگان2 تهران در راستای اهداف از پیش تعیین شده جهت تقویت بنیه علمی این مرکز دارای مجموعهای بیش از 13 هزار جلد کتاب عمومي و تخصصي می باشد.این مجموعه در حوزه های علوم انسانی و علوم پایه ، در شاخه های آموزش ،المپیاد و تست های کنکور و مجلات  رشد ،پیوند ، برهان  غنی می باشد.

 این مرکز، با  اصول واستاندارد های کتابداری اداره می شود. کتابخانه دارای 288 قفسه جهت نگهداری کتاب هاست  و دو بخش  ، اهداء و مخزن كتابخانه با دسترسي باز را تحت نظارت خود دارد. رده بندی و سازماندهی کتابها بر اساس رده بندی کتابخانه کنگره بوده که در کتابخانه ملی ایران و سایر کتابخانه های دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد کلیه  دانش آموزان در بدو ورود به صورت رایگان عضو کتابخانه می گردند و در هر مراجعه می توانند پنج جلد کتاب به امانت ببرند.

 تلاش این مرکز درجهت  پیگیری و به کارگیری شیوه های نوین و فناوری های پیشرفته کتابداری در جهت استفاده بهینه از  منابع می باشد. اشاعه سریعتر اطلاعات و افزایش دسترسی  به جدیدترین منابع آموزشی، بهبود بخشیدن به کمبودها و نیازهای .کتابخانه درحد امکان ، گردآوری و حفظ مجموعه ای غنی از منابع علمی ،تخصصی و مرجع از اهداف دیگر است

این واحد دارای تجهیزات رایانه ای برای جستجوی مراجعه کنندگان و نرم افزار خاص کتابخانه بوده که امکان سریع بازیابی اطلاعات

مورد نیاز و موجود در این مجموعه را فراهم می آورد. در طی سالهای اخیر روند فراهم آوری منابع علمی مورد نیاز دانش آموزان و اساتید

ایشان با مساعدت مدیریت محترم دبیرستان از رشد کیفی و کمی شایسته ای برخوردار بوده است.

هر ساله کتابخانه بعد از وجين كردن كتابها طبق ضوابط خاص و قفسه خوانی سالانه باهماهنگی اساتید و دانش آموزان ،جهت تهیه منابع

مورد نظر و  تازه های علمی ناشرین معتبر با پیگیری نیاز سنجی و نظر سنجی مراجعه کنندگان کتابخانه و همچنین بررسی نیازهای جدید آنها و تنظیم درخواستها  جهت تهیه کتب با توجه به شرایط، از الویتهای برنامه کاری بوده است.

در سال تحصیلی جاری(1397)اين حوزه در راستاي سياست گزاريهاي بلند مدت, كوتاه مدت و ميان مدت گامهاي مؤثري برداشته و به امر تهيه و سفارش كتاب, نرم افزار و مجموعه امكانات صوتي _ تصويري به منظور تقويت امر تحقيق مبادرت نموده است  این مرکز در صدد فراهم کردن کتابخانه صوتی ، خلاصه وچکیده کتابها و رمانها می باشد که در حال حاضر 40 درصد این امر پیشرفت داشته است.
   واحد کتابخانه فرزانگان 2 در تاریخ  هر ساله   مجری طرح  نذر کتاب می باشد.
   به این منظورفراخوان "نذر دانایی،نذر کتاب"جهت مشارکت کلیه دانش آموزان دبیرستان صورت گرفت تا با اهدای کتاب های

آموزشی و تست در این امر مشارکت نمایند. همچنین با ارسال پیامک از فارغ التحصیلان سال گذشته (چهارم) نیز جهت شرکت در این امر

فرهنگی دعوت به عمل آمد. در سال های اخیر این نذر در دو نوبت  به نفع خیریه انجمن همراه صورت گرفت.

برگزاری نمایشگاه کتاب به مناسبتهای مذهبی و ملی، برگزاری مسابقه کتابخوانی، نصب مقالات مناسبی در برد کتابخانه  در طی سال

تحصیلی از دیگر اقدامات کتابخانه بوده است

 
  اخبار تخصصی واحد کتابخانه دبیرستان فرزانگان 2 تهران