تقویم اجرایی واحد پژوهش  
   
  پیام رسان  
گیرنده
   
  معرفی واحد پژوهش و المپیاد  

معرفی کارگاه های پژوهشی:

 طی سه دهه اخیر دگرگونی های فراوانی در دنیا روی داده است تا جایی که عصر حاضر را عصر روشنگری، دانایی، خرد ورزی، پژوهش و در نهایت عصر هفت مولفه ی قدرت، سرعت، فرصت، ثروت، اطلاعات، ارتباطات و   تغییرات سریع نامیده اند. در این دنیای جدید در مدارس پژوهش و آموزش دوش به دوش هم حرکت می کنند و علوم پایه و اصیل با پژوهش و نوگرایی و نو آفرینی با نیازهای روز هماهنگ می شوند، در این میان پژوهش   موتور توسعه شناخته شده است و از مولفه­های عمده ی ترویج روحیه و فرهنگ پژوهش مواردی همچون ایده سازی، خلاقیت، مساله یابی، مساله آفرینی، مساله جویی، تحلیل و سپس تحقیق و عدم توقف است.

 دوره های پژوهشی جهت راه یابی به جشنواره جوان خوارزمی و سایر مسابقات داخلی و بین المللی نظیر مسابقات Iran Open، مسابقاتIYPT، مسابقات پژوهشگران جوان سمپاد و ... می باشد. دانش آموزان پایه دهم   پس از گذراندن جلسات توجیهی در تابستان الزاماً در یک رشته علمی (پژوهش فیزیک عملی، شیمی، کامپیوتر، زیست، رباتیک، مکاترونیک، IYPTو ...) شرکت می کنند و فعالیت کارگاه ها درطی سال، روزهای چهارشنبه   زنگ چهارم و پنجم خواهد بود.

 دانش آموزان پایه های دهم و یازدعم در تابستان حق انتخاب یک رشته علمی یا یک رشته هنری را دارند و فعالیت کارگاه ها در طی سال در روزهای پنج شنبه ادامه خواهد یافت. پروژه ها در نمایشگاه دبیرستان که در   هفته سوم اسفندماه برگزار می شود ارائه خواهد شد و در صورت کسب سقف امتیاز داوری پروژه ها مراحل تکمیلی خود را طی خواهند نمود تا به جشنواره جوان خوارزمی، مسابقات ایران اپن، مسابقات IYPT، مسابقات   پژوهشگران جوان سمپاد و ... ارسال شوند.

 روند کار در جشنواره خوارزمی به این شکل است که در ابتدا طرح‌ها در آموزش و پرورش منطقه(در تهران و شهرهای بزرگ) یا در آموزش و پرورش شهر(در شهرهای کوچک) بررسی شده و از طرح‌ها دفاع می‌شود و بر   اساس معیارهای جشنواره به دو گروه قابل تقدیر در سطح منطقه و گروه قابل ارائه در سطح استان انتخاب میشوند سپس در سطح استان بررسی شده و بعضی از طرح‌ها عودت داده می‌شوند طرح‌های پذیرفته شده پس از   دفاع به دو گروه قابل تقدیر در سطح استان(رتبه‌های دو و سه استانی) و قابل ارائه در سطح کشور تقسیم می‌شود طرح‌های پذیرفته شده جهت کشوری به دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی فرستاده می‌شود و پس از   بررسی طرح‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند طرح‌هایی که به استان‌ها عودت داده می‌شود تا برای رتبه اول استانی تلاش کنند و طرح‌هایی که قابل دفاع هستند از کل ایران جمع می‌شوند و پس از دفاع این طرح‌ها بررسی   شده و رتبه بندی کشوری(رتبه‌های یک و دو و سه کشوری) می‌شوند.سپس در هفته پژوهش در ایران در جشنی با حضور معاون اول رییس جمهور ایران، وزیر آموزش و پرورش ایران، وزیر علوم، وزیر تحقیقات و فناوری   رتبه‌های برگزیده اعلام و جوایزشان اهدا می‌گردد.

 امتیازات جشنواره خوارزمی

بالاترین رتبه علمی ،پژوهشی مراکز علمی کشور
تولید علم، ارتقاي کیفی و کاربردي نمودن تولیدات علمی ،پژوهشی
ثبت اختراع و صنعتی نمودن محصول، تولید سرمایه و اشتغال زایی
عضویت در بنیاد ملی نخبگان و استفاده از تسهیلات بنیاد
پذیرش در دانشگاه هاي معتبر علمی داخل و خارج).توجه :توصیه می شود براي ورود به دانشگاه صرفا جشنواره ي خوارزمی انتخاب نشود.
کلاسهای المپیاد:
المپیاد، به آزمونی کشوری اطلاق می شود که هر ساله در سطح دانش آموزان دبیرستانی در ایران و دیگر کشورها برگزار می شود. هدف از برگزاری این آزمون، شکوفایی استعداد دانش آموزان ایرانی و در نهایت انتخاب تیمی چند نفره برای شرکت در المپیادهای علمی بین‌المللی است. فعلاً و با وجود برخی انتقادات، المپیاد در کشور تنها در هفت رشته ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، کامپیوتر، ادبی و نجوم برگزار می شود.دوره های المپیاد جهت راه یابی به آزمون المپیادهای علمی داخلی و بین المللی می باشد.

مراحل المپیاد

هر المپیاد، از شروع تا انتخاب تیم ملی، شامل چهار مرحله یا بیشتر است. در مرحله اول که حدود بهمن ماه هر سال برگزار می شود و چیزی بین 10 تا 20 هزار نفر(در ریاضی آمار به مراتب بالاتر از این مقدار است.) شرکت کننده دارد، بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر پذیرفته می شوند. تنها پذیرفته شدگان مرحله اول می توانند در مرحله دوم شرکت کنند.

در مرحله دوم هر سال نیز، حدود 40 نفر برگزیده می شوند و برای آن‌ها دوره‌ای در طول تابستان برگزار می‌شود. در طی دوره تابستانی و در انتهای آن تعدادی آزمون برگزار می‌شود. با توجه به نمره‌ امتحانات دوره به دانش‌پژوهان مدال‌های طلا، نقره یا برنز اهدا می شود. دارندگان مدال طلا در دوره‌ی دیگری که معمولا در نیمه‌ی دوم همان سال برگزار می‌شود شرکت می‌کنند. پس از پایان دوره طلا آزمون‌های انتخاب تیم برگزار می‌شود که از میان آن‌ها اعضای تیم ملی المپیاد جمهوری اسلامی ایران برگزیده می‌شوند.

دانش آموزان پایه دهم و یازدهم در تابستان و سال تحصیلی در رشته المپیادی منتخب در کلاس ها شرکت میکنند. دانش آموزان هر دو پایه می توانند در آزمون مرحله اول المپیاد که در اسفند ماه برگزار می شود شرکت کنند. منتخبین آزمون مرحله اول المپیاد در پایه دهم (به استثناء المپیاد فیزیک و شیمی و ادبی) و یازدهم می توانند به مرحله دوم آزمون المپیاد راه یابند.  برگزیدگان مرحله دوم المپیاد پس از شرکت در کلاس های باشگاه دانش پژوهان جوان در آزمون مرحله سوم المپیاد شرکت نموده و با توجه به نمرات موفق به کسب مدال می گردند.


 
   
  ارتباط با واحد پژوهش و المپیاد  
داخلی 140 و 110 
شماره همراه:09335768049
   
نقشه سایت