25 آبان 1390

تغییر رنگ آفتابپرست!

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: علمی   /  رتبه دهید:

شاید یكی از جالبترین رفتارها در دنیای جانوران قابلیت تغییر رنگ خزندگان به خصوص آفتاب پرست ها باشد. قابلیتی كه آنها را از بقیه موجودات متمایز كرده و جایگاه ویژه ای نیز به آنها نیزد انسان ها بخشیده است. درست است كه آفتاب پرست ها در بین جانوران به دلیل قدرت تغییر نگ از شهرت خاصی برخورداند اما بدنیست بدانید كه این توانایی در بسیاری از خزندگان شگفت انگیز مناطق حاره یا تروپیكال وجود دارد كه البته كارشناسان می گویند: «استتار تنها نیمی از خصوصیات استثنایی خزندگان مناطق حاره است . آنها موجودات بسیار توانمندی هستند

گونه های مختلف آفتاب پرست می توانند رنگ خود را تغییر دهند و به رنگ های گوناگونی مانند صورتی، قرمز، نارنجی، سبز، سیاه، قهوه ای و زرد در بیایند. آن ها این توانایی را به دلیل سلول های رنگیزه دار ویژه ای به نام كروماتوفور كه در پوست خود دارند، به دست آورده اند. این سلول ها به پیام های هورمونی و عصبی پاسخ می دهند و باعث تغییر رنگ پوست آفتاب پرست می شوند.

 

 

 

 

 

پوست آفتاب پرست سه لایه از كروماتوفور ها را دارد:

1. پایین ترین لایه از سلول های كروماتوفور، كه ملانوفور نامیده می شوند، رنگیزه ی تیره رنگ دارند. این سلول ها شاخه هایی مانند دندریت های سلول های عصبی دارند كه به سوی سطح پوست كشیده شده اند.

2. زیر لایه ی ملانوفورها لایه ای از سلول هایی به نام گوانوفور یا ایریدوفور وجود دارد كه بلورهای بی رنگ گوانین انباشته در آن ها، نور را به گونه ای بازتاب می دهند كه باعث پدیدارشدن رنگ آبی می شود.

3. بالاترین لایه از سلول های كروماتوفور، كه زانتوفور نامیده می شوند، باعث بازتابش نورهای زرد و قرمز می شوند.
دانه های رنگیزه ای كه در هر دسته از سلول های كروماتوفور وجود دارد، طول موج های معینی را جذب می كنند و بازتاب میدهند. در ملانوفورها این دانه های رنگیزه می توانند به صورت متفاوت درون شاخه های دندریتی پراكنده شوند و در نتیجه انباشتشان در پوست تغییر می كند. با تغییر انباشت هر كدام از رنگیزه ها در پوست، رنگی كه از پوست آفتاب پرست به چشم ما نمود می یابد، تغییر می كند. این دگرگونی ها را پیام های عصبی و هورمونی هماهنگ می كنند.

بیشتر مردم می پندارند كه آفتاب پرست ها رنگشان را برای هم رنگ شدن با محیط تغییر می دهند. اما پژوهش های دانشمندان نشان میدهد كه نور، دما و روحیه ی جانور باعث تغییر رنگ آفتاب پرست می شود. گاهی تغییررنگ باعث آسایش بیشتر جانور می شود. گاهی به جانور كمك می كند با آفتاب پرستهای دیگر ارتباط برقرار كند.


1.نور: در نظر بگیرید كه یك آفتاب پرست قهوه ای می خواهد در آفتاب استراحت بكند. مغز آفتاب پرست به سلول های زرد پوستش می گوید از سلول های آبی زیرشان بزرگ تر شوند، در نتیجه، آفتاب پرست سبزرنگ میشود و این رنگ روشن كمك می كند نور روشن از پوست آفتاب پرست بازتاب یابد.

2.دما: اگر آفتاب پرست سردش شود، رنگ پوستش تیره تر می شود تا گرمای بیشتری را از نور خورشید جذب كند.


3.روحیه: اگر آفتاب پرست ناراحت شود، رنگ زرد یا قرمز جای رنگ عادی اش را میگیرد. رنگیزه ی ملانین به سطح پوست بالا می آید و باعث تیره تر شدن رنگ بخش هایی از پوست می شود. این ظاهر جدید به آفتاب پرست های دیگر میگوید كه

"من برای جنگیدن آماده آمده ام"

در واقع توانایی غیرمعمول آفتاب پرست ها در تغییر رنگشان به آنها این امكان را داده كه بسیار مورد توجه واقع شوند و آدم ها كه معمولاً در پی چیزهای غیرعادی هستند از طرفداران پروپا قرص شان باشند. بهترین زمان برای پیدا كردن آفتاب پرست ها شب هنگام است .چون رنگ آنها در شب می پرد و در نور فلش به راحتی نورانی میشوند,محققان میگویند این تغییر رنگ با بستن چشم آن ها ارتباط دارد.


تعداد مشاهده (1917)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "تغییر رنگ آفتابپرست!"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید